GÜNDEM

Irak güçleri Erbil’e 60 kilometre uzaklıkta!

0

Irak güçleri ve Haşdi Şabi milisleri ile peşmerge arasında Kerkük-Erbil Karayolu üzerinde dün ağır silahların kullanıldığı şiddetli çatışmalar yaşandı. Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’ün 45 kilometre kuzeyindeki Altınköprü kasabasında kontrolü sağlamasının ardından peşmergelerin konuşlandığı mevzilere yaklaşmasıyla çatışma başladı.

Gazete Habertürk’ün haberine göre Irak güçleri, peşmerge mevzilerini ağır toplarla vurdu. Peşmerge de ateşe ateşle karşılık verdi. Irak tankları ve toplarının ateşiyle yaralanan peşmergelerin olduğu, bazı araçların yandığı görüldü. Erbil’den yola çıkan ve ağır silah taşıyan askeri konvoy, temas hattına doğru ilerledi. Irak ordusu ile Erbil arasında 60 kilometre kalırken, bölgede gerginliğin had safhaya ulaştığı, her iki taraftan da onlarca ölü ve yaralı olduğu belirtildi.
ALMAN FÜZESİ KULLANILDI’ İDDİASI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yapılan açıklamada, çatışmalara İran topçularının da karıştığı iddia edildi. Açıklamada, “İran topçu birliği ve Haşdi Şabi milisleri, Irak’ın verdiği ABD yapımı silahlarla Altınköprü mevkiinde peşmerge mevzilerini sabah saat 08.00’den itibaren bombalamaya başladı” ifadesi kullanıldı. Irak Savunma Bakanlığı da peşmergeyi “Almanya’nın eğitim amaçlı verdiği füzeleri hükümet güçlerine karşı kullanmakla” suçladı. Açıklamada, “Peşmerge, silahın sadece teröre karşı kullanılmasını gerektiren anlaşmalara aykırı davranmıştır” denildi.

0
Benzer Yazılar
Yorumlar